Sebastian Chmara

rocznik 1971, były polski lekkoatleta specjalizujący się w wieloboju LA, trener. Wiceprezes PZLA.  Raz w życiu przebiegł maraton.

W 1996 brał udział w igrzyskach olimpijskich. W czasie swojej kariery, trzy razy poprawiał rekord Polski. Swój najlepszy wynik w dziesięcioboju, jednocześnie rekord Polski (8566 pkt) osiągnął w 1998 w Alhama de Murcia. Również w tym samym roku, w Walencji zdobywając tytuł Mistrza Europy w siedmioboju na hali ustanowił rekord Polski z wynikiem 6415 pkt.

W 1999 w Maebashi (Japonia) Sebastian Chmara zdobył halowe mistrzostwo świata. Reprezentował Polskę w pucharze Europy w wielobojach lekkoatletycznych oraz startował w prestiżowym Hypo-Meeting w Götzis. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski seniorów w dziesięcioboju. Sebastian Chmara ma na koncie także brązowy medal mistrzostw Polski w skoku o tyczce (Bydgoszcz 1997).

W 2007 roku odznaczony Srebrnym, a w 2011 Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 2015 roku Sebastian Chmara jest Ambasadorem PKO Biegu Charytatywnego, a w 2017 roku dołączył również do grona Ambasadorów Programu Biegowego PKO Banku Polskiego pn. „Biegajmy razem”, realizowanego od 2013 roku.

[fot. tytułowe ze zbiorów Klubu Zawisza Bydgoszcz]

wpis Sebastiana:

w głowie pozostała chęć walki – Sebastian Chmara

dziesięcioboista

maraton, bieganie, Jurek Skarżyński, Przemek Miarczyński, Karolina Gorczyca, Agnieszka Bal, Człowiek bez barier, Dębno, maraton, pomoc, zakon maltański