Cóż – jeszcze nawet nie stanęliśmy na starcie maratonu, a już mamy konkret – wielkie DZIĘKI dla sponsorów. Maltański szpital w Barczewie, zyskał rewelacyjne urządzenie – cyber-oko.
C-EYE (cyber oko) to pierwszy, namacalny sukces naszej akcji. Dzięki wpłatom sponsorów Fundacja zakupiła wyjątkowe urządzenie dla Szpitala Pomocy Maltańskiej, który jest dobrze znany w dziedzinie opieki nad osobami znajdującymi się w śpiączce. Placówka ta działa od 2004 r. jest w stanie przyjąć 77 pacjentów, w tym 15 pacjentów przewlekle wentylowanych mechanicznie i ok. 50 pacjentów w różnych stanach wegetatywnych. Zespół medyczny ma długoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami w różnych stanach śpiączki, nieświadomości, stanach wegetatywnych i aktualnie przyjmuje pacjentów z całego kraju. Jak wyjaśnia dyrektor szpitala – Pani Edyta Skolmowska: „od września 2013r testujemy rozwiązanie innowacyjne pn. „Cyber – Oko” stworzone przez naukowców Politechniki Gdańskiej. System multimedialny pozwala na komunikowanie się z pacjentami w stanach minimalnej świadomości. Byliśmy pierwszym ośrodkiem w województwie warmińsko – mazurskim i czwartym w kraju, który miał możliwość testowania tego systemu. Zaś sam produkt okazał się wynalazkiem na skalę światową. Dzięki akcji BIEGNĘ DLA TYCH, KTÓRZY MARZĄ BY CHODZIĆ dla szpitala kupiona została unowocześniona wersja, o wiele bardziej przyjazna dla pacjenta i personelu terapeutycznego. System C-Eye to w pełni zintegrowany system wspierający ocenę stanu świadomości osób doświadczonych uszkodzeniem centralnego układu nerwowego oraz umożliwiający prowadzenie neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju. System C-Eye wspiera także komunikację alternatywną za pomocą technologii śledzenia wzroku użytkownika.”
Warto wiedzieć, że po drugiej stronie jest pacjent, który dzięki C-Eye ma możliwość komunikacji z otoczeniem. Poza tym, urządzenie stymuluje konkretne ośrodki mózgu przywracając ich funkcje.
Mówi Edyta Skolmowska: „przeszkoliliśmy się do pracy z nowym systemem i mamy 6 pacjentów wstępnie zakwalifikowanych do terapii. Postępy widać i one cieszą najbardziej – jedna pacjentka, która nie była w stanie komunikować się werbalnie, w trakcie zajęć na poziomie emocji powiedziała mężowi, że go kocha… To wspaniałe urządzenie a dla naszego regionu wielki dar – dziękujemy, jesteście wspaniali.”
Teraz skupiamy się na obozach dla niepełnosprawnych dzieci. Zakładamy, że 42km = 42zł a to, w pewnym przybliżeniu, koszt jednego dnia dla jednej osoby, czyli osobo-dniówka na obozie maltańskim w Szczyrzycu, które organizowane są przez Zakon Maltański od kilkunastu lat.
zapraszamy – obstawiajcie wyniki, bierzcie udział w naszym konkursie, w ten sposób pomożecie zebrać środki na nasz cel, a dodatkowo zmobilizujecie naszych zawodników. Już za niecały miesiąc, 2 kwietnia, okaże się, kto z 7 VIPów dobiegł, kto nie, jakie osiągną czasy, zobaczymy kto z kibiców wykorzystał wiedzę i miał trochę szczęścia w konkursie – wskazując czasy zawodników na mecie. Jednak jest i inna meta, w Szczyrzycu, to tam, w czerwcu pojawi się pewna liczba niepełnosprawnej młodzieży z ubogich rodzin, ilu ich będzie? Zależy od Waszych darowizn. Dlatego, bardzo Was proszę o taki właśnie doping. Dodatkowo – im więcej zgromadzimy darowizn, tym więcej wpłaci Jerzy Kobyliński – finansista i filantrop z Gdańska, w ramach HONOROWEGO ZAKŁADU – (zobacz poprzedni wpis)
Tomek Tarnowski